Jak je to s povinným ručením na elektro koloběžku? Kdy bude povinné a kdy ne?
Na jaře, začne platit nový zákon o povinném ručení, který přináší nové povinnosti pro majitele různých vozítek a vozidel.
Změny se dotknou některých elektro koloběžek (a mnoha dalších vozidel, jako jsou segwaye, jednokolky, dvoukolky, tříkolky, zahradní traktůrky, golfové vozíky, pracovní stroje, sněžné skútry atd.).
Nově bude nutné mít povinné ručení, jinak dané přibližovadlo nebude smět na veřejnou komunikaci. Kolem pojištění (a vůbec možnosti jezdit na pozemní komunikaci) u elektrokoloběžek je ale poměrně hodně nejasností.
Jednoznačné odpovědi, vám v řadě případů nedá ani prodejce (nebo výrobce). A ani nikdo jiný – jsou otázky, na které od 3 různých právníků, dostanete 3 různé odpovědi.
Každopádně ale platí, že majitelé koloběžek (především těch silnějších), by měli zvážit možná rizika, a sledovat aktuální informace, aby neprošvihli nějakou povinnost. V případě nějaké nehody (i nezaviněné) by se jim to mohlo hodně prodražit.
Jak je to s provozem elektrokoloběžek?
První zásadní otázka je, jak je to s provozem elektrokoloběžky – jestli a kdy musí mít homologaci, STK a registrační značku (SPZ) a jestli ji vůbec může dostat? A kdy je brána jako něco na úrovni běžného kola, nebo elektrokola?
- Legální koloběžka = výkon motoru do 250 W, maximální rychlost do 25 km/h
- Nelegální koloběžka = výkon motoru nad 250 W, maximální rychlosti nad 25 km/h
Zcela legální koloběžka, kde nejsou žádné sporné otázky, a kde nebude potřeba ani povinné ručení je jenom ta, která má motor s výkonem do 250 W a maximální rychlost do 25 km/h (nesmí mít ale sedátko).
Stejně tak jsou bez větších omezení i „mechanické“ koloběžky, obyčejná kola, nebo i elektrokola se stejnými parametry (250 W, rychlost 25 km/h).
Vše ostatní je už buď přímo nelegální, nebo sporné (v názorech se neshodují ani pojišťovny, ani různí právníci a jasno v tom nemá ani policie).
Kdy bude nutné povinné ručení na elektrokoloběžku v roce 2024?
Na jaře 2024, začne platit nový zákon o povinném ručení. Ten toho mění více – zvyšují se minimální limity pro povinné ručení, zavádí se nové povinnosti, včetně nutnosti mít povinné ručení i na silnější elektrokoloběžky.
Nově se bude sledovat i parametr váha – tj. povinné ručení se nebude týkat elektrokoloběžky s výkonem do 250 W, s rychlostí do 25 km/h a s váhou do 25 kg.
- Výkon motoru do 1000 W = je to sporná oblast, například u elektrokol, pokud mají motor do 1000 W, který byl dodatečně přimontován (není na kole už z výroby), je to OK; u elektrokoloběžek je ale větší právní nejistota
- Hmotnost nad 25 kg = nově bude nutné povinné ručení (pokud není rychlost omezena jen do 14 km/h), jinak ale platí stejná pravidla jako pro cyklisty (není nutný řidičák, SPZ, apod.)
- Rychlost nad 25 km/h = dle striktního výkladu by elektro koloběžka s rychlostí nad 25 km/h (nepočítá se rychlost, které dosáhnete cestou z kopce, bez pomoci motoru) vůbec neměla jezdit na pozemních komunikacích; záleží ale i na tom, zda jde možnost rychlejší jízdy pouze dočasně zapnout/vypnout, a jak moc je to složité (je zde poměrně velká právní nejistota)
- Výkon motoru do 4000 W = pokud rychlost nepřesáhne 45 km/h tak už je nutný řidičský průkaz AM, protože se fakticky jedná o moped
- Výkon motoru do 11 000 W = už se může jednat o lehký motocykl, kde je potřeba řidičák B nebo A1
Kromě těchto několika variant, jsou i další. V řadě případů vám vlastně nikdo na 100% neřekne, jestli je provoz takové koloběžky legální nebo ne. A z toho pak vyplývá, jestli je nutné pojištění (a jestli ho vůbec půjde sjednat).
Obdobné nejistoty se týkají i dalších vozidel, jako jsou segwaye, jednokolky, dvoukolky, tříkolky, zahradní traktůrky, golfové vozíky, pracovní stroje, sněžné skútry nebo i jiné „samohyby“.
Kalkulačka povinné ručení 2024 – srovnání pojištění online
Pokud by vás zajímalo, kde najít nejlevnější povinné ručení nebo havarijní pojištění v roce 2024, pak si to můžete sami spočítat. V následujícím online srovnání, je možné porovnat nabídky od více než 15 pojišťoven v ČR:
Jak je to s povinným ručením – od kdy bude nutné pojištění?
Podle aktuálních informací, bude mít nový zákon o povinném ručení platnost až od 1. března 2024. Po tomto datu, by už mělo být u některých koloběžek nutné i povinné ručení.
U některých koloběžek ale povinné ručené vlastně nepůjde sjednat, protože nejsou legální pro provoz na pozemních komunikacích.
Některé pojišťovny nabízí povinné ručení na koloběžky už nyní. Ale i u pojišťoven nepanuje jednoznačná shoda na tom, jak by to vlastně mělo být.
Povinné ručení vs. pojištění odpovědnosti
Kromě povinného ručení (které se nově bude zavádět pro některé koloběžky), je ale možné mít sjednáno pojištění odpovědnosti (tzv. „pojistka na blbost“).
Tu je dobré mít, i když jezdíte na „obyčejném“ kole, na elektrokotle, nebo na koloběžce bez motoru.
Problém ale bude s platností nového zákona. Od března totiž mohou pojišťovny začít uplatňovat výluku na škody způsobené koloběžkami (nebo jinými vozidly), na které se bude vztahovat nová povinnost mít povinné ručení.
Další změny u povinného ručení 2024
S platností nového zákona, se zvýší i minimální limity pro povinné ručení. Z dosavadních 35 miliónů se limit pro minimální pojištění zvýší na 50 miliónů korun (některé pojišťovny nabízí limity až do 200 miliónů).
50 miliónů korun může vpadat jako skoro až „zbytečně“ vysoká částka – způsobit při nehodě takto vysokou škodu na autě nebo jiném majetku, není moc obvyklé.
Pokud ale zohledníte, že při nehodě může dojít i k nějakému úrazu s následnou trvalou invaliditou, kdy pojišťovna zraněnému platí například dorovnání mzdy až do doby jeho důchodu, už i těch 50 miliónů korun nemusí vždy stačit.
V roce 2024 se také mění vymezení toho co je to vozidlo, a nově bude i několik výjimek, kdy nebude nutné platit povinné ručení.
Mění se také povinnost, kdo zodpovídá za placení povinného ručení. Doposud to byl majitel vozidla, nově to bude provozovatel (ten kdo s autem skutečně jezdí).