Sociální dávky (ty opakované) se vyplácí měsíčně. A to zpravidla po uplynutí měsíce, za který náleželi.

Výplatní termín sociálních dávek – kdy chodí dávky na účet?

Zajímalo by vás, jaký je výplatní termín sociálních dávek? Kdy by vám měl na účet přijít třeba příspěvek na bydlení, rodičovská, přídavky na dítě, nebo i jiné sociální dávky? V následujícím textu se podíváme na to, jak je to s termíny výplaty u sociálních dávek.

Kdy se vyplácí sociální dávky

U sociálních dávek je nutné rozlišovat mezi pravidelně se opakujícími sociálními dávkami (třeba rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, přídavky na bydlení, dávky hmotné nouze jako příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení a další).  A mezi jednorázově vyplácenými sociálními dávkami, jako je třeba porodné, pohřebné nebo mimořádná okamžitá pomoc ve hmotné nouzi.

Jednorázově vyplácené sociální dávky se vyplácí zpravidla do 30 dní od podání žádosti a doložení všech potřebných dokladů. Opakovaně vyplácené sociální dávky, se pak vyplácí, v pravidelné výplatní termíny.

Výplatní termín sociálních dávek

Sociální dávky (ty opakované) se vyplácí měsíčně. A to zpravidla po uplynutí měsíce, za který náleželi. Pokud vám tedy například za měsíc leden vznikne nárok na nějaké sociální dávky, měly by vám být vyplaceny v únoru.

Výplatní termín sociálních dávek je pak zpravidla mezi 10 – 14 dnem v měsíci. To ale neznamená, že byste v tomto termínu již dostávali peníze. V tomto výplatním termínu jsou předávány pokyny z příslušného úřadu k provedení platby. Výplatu sociálních dávek pak provádí buď ČNB (Česká národní banka) nebo dávky vyplácí Česká pošta.

Kdy chodí sociální dávky na účet?

Jak již bylo zmíněno výše – pokyny k výplatě sociálních dávek jsou předávány mezi 10 – 14 dnem v měsíci. Česká národní banka pak má až 3 dny na převod peněz na účet konkrétní banky. Tedy nejpozději 13 – 17 den v měsíci by měla mít peníze „vaše“ banka. Jednotlivé banky pak mají další až 3 dny na převedení finančních prostředků na váš účet. Tedy maximálně 16 – 19 den v měsíci.

Konkrétní termín výplaty sociální dávky, tedy to kdy vám dorazí na účet v bance, se pak může lišit podle měsíce (třeba jak zrovna vychází víkendy nebo státní svátky) nebo i podle toho, v jaké bance máte vedený účet. Zpravidla ale platí, že byste sociální dávky měli dostat na účet nejpozději do 20 v měsíci.

Kdy chodí sociální dávky na složenku na poštu?

Pokud jsou sociální dávky vypláceny formou poštovní poukázky (na složenku), pak Česká pošta obdrží pokyny mezi 10 – 14 dnem v měsíci (stejně jako u výplaty na bankovní účet). Česká pošta má 10 dní na to, aby vytiskla složenky a doručila je až finálním příjemcům jednotlivých sociálních dávek. Tedy nejpozději mezi 20 – 24 dnem v měsíci.

Zpravidla tedy platí, že sociální dávky vyplácené na složenku na poštu chodí o 2 – 4 dny později než ty na účet.

Výplata sociálních dávek v hotovosti?

Sociální dávky se zpravidla nevyplácí v hotovosti. Pouze bezhotovostně na bankovní účet nebo složenkou na poštu.

Pouze u dávek pomoci ve hmotné nouzi je možné v oprávněných případech provést vyplacení sociálních dávek i v hotovosti. Pak se dávky vyplácí na příslušené pobočce Úřadu práce.