Lidem ve zkušební době, zpravidla v bance, ani i u nebankovní společnosti nepůjčí. Určitou výjimkou jsou krátkodobé nebankovní půjčky do výplaty. Tam je možné získat pár tisíc korun (obvykle do 10 000 Kč) na 30 dní.

Nebankovní půjčka pro lidi ve zkušební době

Půjčit si peníze, když sice pracujete v zaměstnání, ale jen krátkou dobou (jste ještě ve zkušební době), může být někdy složité. U většiny bankovních i nebankovních půjček, po vás budou chtít vědět, jestli už máte v zaměstnání po zkušební době. Pokud vám zkušební doba ještě neskončila, pak vám žádost o peníze, s největší pravděpodobností zamítnou.

Proč se nepůjčuje lidem ve zkušební době?

U velké většiny půjček, chtějí doložení nějakého pravidelného příjmu. Jsou ale i půjčky bez dokládání příjmů. Těch je ale poměrně málo (pokud tedy pomineme úvěry se zástavou nemovitosti nebo jiné cennosti, kde není nutné dokládat příjmy).

Jak v bance, tak i u nebankovní společnosti, chtějí obvykle doložení pravidelného příjmu. Nemusí se ale jednat jen o nějaké potvrzení o příjmech od zaměstnavatele. U banky obvykle stačí to, že vám na účet chodí alespoň nějaké peníze.

Nebankovní společnosti pak zase chtějí vidět buď třeba výpis z bankovního účtu, výplatní pásku nebo nějaký jiný doklad o pravidelném příjmu (potvrzená o nároku na důchod, na mateřskou, na rodičovskou nebo na jiné příjmy).

Pokud sice pracujete v zaměstnání, ale jen krátkou dobu, pak jste pro každého poskytovatele úvěrů více rizikovým klientem. Ve zkušební době s vámi zaměstnavatel může kdykoliv ukončit zaměstnání (v podstatě z hodiny na hodinu). Takže ten, kdo by vám případně půjčil peníze, nemá moc velkou jistotu, že budete mít dostatečné příjmy i v budoucnu (v průběhu splácení).

Je mnohem lepší, pokud už máte po zkušební době, a máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Pak nemusíte mít ani příliš vysoký čistý příjem, aby vám půjčku schválili.

Krátkodobé nebankovní půjčky i pro lidi ve zkušební době

Určitou výjimku, tvoří krátkodobé nebankovní půjčky. Ty jsou velmi často inzerovány jako „rychlé půjčky před výplatou“. U nich můžete velmi snadno a rychle získat pár tisíc korun. Obvyklá částka je cca do 10 000 Kč, někde to je možné až do 20 000 Kč.

Tyto krátkodobé půjčky, je ale nutné vrátit obvykle do 30 dní. Nebo musíte alespoň zaplatit příslušný poplatek za prodloužení na delší dobu. Poplatek, který platíte při vracení peněz, nebo i jen za prodloužení o dalších 30 dní, je obvykle dosti vysoký.

Není velkou výjimkou, že za půjčku 10 000 Kč na 30 dní, zaplatíte i 1000 Kč nebo dokonce i 2500 Kč navíc. A to je opravdu hodně.

Výhodou je, že u těchto krátkodobých půjček, bývá často šance získat peníze, i když jste ve zkušební době. Nebo někdy dokonce, i když jste bez zaměstnání.

Tyto půjčky sebou nesou značné riziko. Díky vysokým poplatkům a krátké době splatnosti, vás velmi rychle mohou dostat do velkých finančních problémů. I když si půjčíte třeba jen 10 000 Kč, za pár měsíců se z toho může stát dluh třeba i 50 000 Kč.

Pro podobný typ půjčky, byste se tedy měli rozhodnout jen ve chvíli, kdy máte opravdu 100% jistotu, že budete schopni půjčené peníze zaplatit včas a bez problému.

Jak sehnat peníze, když jsem ve zkušební době?

Pro některé zaměstnance, když jsou v novém zaměstnání, a mají hluboko do kapsy, může být řešením požádat zaměstnavatele o vyplacení zálohy na mzdu. Řada zaměstnavatelů umožňuje zaměstnancům, požádat v průběhu měsíce o vyplacení zálohy na výplatu. Pokud mají odpracovánu alespoň část měsíce, a nechtějí více, než polovinu obvyklé mzdy, pak to u některých zaměstnavatelů není až tak velký problém.

Tímto způsobem se dají někdy získat peníze i ve zkušební době. Přece jen to je někdy složitá situace. Nastoupíte do nové práce, ale první výplatu dostanete skoro až za 1,5 měsíce od začátku zaměstnání. Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu, nebo jiný zdroj příjmu, pak je to určitě nelehká situace.