Kalkulačka: Kolik je podpora z Úřadu práce v roce 2024, když přijdete o zaměstnání
Dostat výpověď v zaměstnání není nijak příjemná situace. Zvláště v případě, že nemáte žádné velké finanční rezervy a žijete jen od výplaty, k výplatě. Při ztrátě zaměstnání máte sice obvykle nárok na podporu v nezaměstnanosti z Úřadu práce (pokud splníte všechny podmínky). Ta ale jen stěží plně nahradí výplatu ze zaměstnání.
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je podpora z Úřadu práce v roce 2024. Dozvíte se, na co máte nárok, když přijdete o zaměstnání. A jaké jsou podmínky, pro nárok na podporu od státu.
Zpřísnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti v roce 2024
V roce 2023, prosadila vláda řadu velkých změn. Řešila se novela zákoníku práce (nárok na dovolenou pro DPP a DPČ, podmínky pro home-office, a další změny). Vláda také navrhla větší důchodovou reformu, daňovou reformu a celou řadu dalších úsporných opatření.
Jednou z připravovaných změn, je i zpřísnění podmínek, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Od začátku roku 2024 bude nárok na další (opakovanou) podporu v nezaměstnanosti, až po odpracování minimálně 5 nebo 9 měsíců (dříve to bylo minimálně 3 nebo 6 měsíců). Týká se to těch, kdo jsou na Úřadu práce opakovaně, podruhé během posledních 2 roků.
Jsou zde i další změny – úřady práce přestávají vyplácet kompenzace za nevyplacené odstupné. Odstupné při výpovědi, už nebude mít vliv na výplatu podpory v nezaměstnanosti.
Základní podmínky pro nárok na podporu (minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky), nebo výpočet podpory (65% – 45%) se ale v roce 2024 nemění.
Kalkulačka: Kolik je podpora z úřadu práce pro nezaměstnané 2024
Kdo má nárok na podporu z Úřadu práce po skončení zaměstnání 2024
Abyste měli nárok na podporu z Úřadu práce, musí být splněno několik základních podmínek:
- Měli byste se do 3 dnů přihlásit na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání
- V posledních 2 letech musíte mít „odpracováno“ nejméně 12 měsíců (doba účasti na důchodovém pojištění)
- V posledních 6 měsících vám nesměl být pracovní poměr ukončen z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo plnění pracovních povinností
- Od poslední podpory v nezaměstnanosti musíte mít odpracováno alespoň 5 měsíců (pokud jste předchozí podporu nevyčerpali celou), nebo minimálně 9 měsíců
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?
Výpočet podpory z Úřadu práce, se provádí z čisté mzdy. Respektive z průměrné čisté mzdy, kterou jste měli v posledním zaměstnání, v posledním (ukončením) kalendářním čtvrtletí.
Podpora od Úřadu práce je:
- 65% první dva měsíce
- 50% druhé dva měsíce
- 45% zbytek doby
Někdy ale můžete mít nárok na nižší podporu. A to hlavně v případě, že dáte výpověď v zaměstnání vy. Nebo pokud je pracovní poměr ukončen dohodou.
Pokud jste dali výpověď bez vážného důvodu (nebo pokud je to dohoda o ukončení pracovního poměru bez vážného důvodu), pak po celou dobu dostáváte z Úřadu práce podporu jen 45%.
Co jsou to vážné důvody pro ukončení zaměstnání?
Vážné důvody pro ukončení zaměstnání, při kterých se vám nekrátí podpora v nezaměstnanosti, jsou uvedeny v paragrafu 5c, Zákona o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.).
Mezi vážné důvody patří například nutnost péče o dítě do 4 roků, docházka dítěte do předškolního nebo školního zařízení, stěhování kvůli zaměstnání manžela/manželky, zdravotní důvody nebo i jiné vážné důvody (náboženské, etické, mravní apod.).
Jak dlouho je nárok na podporu z Úřadu práce
Na podporu od Úřadu práce můžete mít nárok 5 – 11 měsíců. Liší se to podle věku. Starší lidé mají nárok na podporu delší dobu,
Délka podpory v nezaměstnanosti:
- 5 měsíců při věku do 50 roků
- 8 měsíců při věku nad 50 roků a do 55 roků
- 11 měsíců při věku nad 55 roků
Nárok na podporu v nezaměstnanosti pro živnostníky (OSVČ)
Nárok na podporu od Úřadu práce, vzniká i při přerušení nebo ukončení podnikání. I zde musí být splněna podmínka minimální doby účasti na důchodovém pojištění. To je 12 měsíců za poslední dva roky. U živnostníků je tato podmínka splněna, pokud si alespoň 12 měsíců platí sociální pojištění (nebo se může jednat o součet doby v předchozím zaměstnání a v následném podnikání).
U živnostníků (OSVČ), se výpočet podpory od Úřadu práce provádí z vyměřovacího základu. Vyměřovací základ, pro sociální pojištění, je jedna polovina ze zisku z podnikání.
Pokud si OSVČ platí jen minimální zálohu na sociální pojištění – tj. v roce 2024 je to 3852 Kč měsíčně – tak bude mít i podporu jen minimální. OSVČ by dostal podporu stejnou, jako zaměstnanec se mzdou 13 901 Kč měsíčně (minimální měsíční vyměřovací základ pro OSVČ je právě 13 901 Kč). A to rozhodně není příliš vysoká podpora.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti při práci na DPP nebo DPČ
Nárok na podporu vám může vzniknout, i když pracujete „jen“ na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).
Měsíce odpracované na DPP nebo DPČ, se vám započítají ale jen tehdy, pokud máte v jednom měsíci u DPP příjem vyšší než 10 000 Kč (pak máte povinnost platit i sociální (důchodové) pojištění). Nebo pokud máte u DPČ sjednaný příjem vyšší než 4 000 Kč měsíčně.
Nárok na podporu po skončení studenta po skončení studia na střední nebo vysoké škole
U studentů, kteří ukončí studium na škole, nárok na podporu z Úřadu práce nevzniká. To je dáno tím, že během studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole, za studenty nikdy neplatí sociální (důchodové) pojištění. Stát za studenty platí jenom zdravotní pojištění.
Student by mohl mít nárok na podporu, jen pokud by během školy pracoval alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky (v zaměstnání, kde by platit sociální pojištění, nestačí tedy jenom nějaká krátkodobá studentská brigáda).
Nárok na podporu pro pracující důchodce
Pokud budete během důchodu dále pracovat, a přijdete o zaměstnání, pak vám nevzniká nárok na podporu od Úřadu práce. Pokud totiž máte nárok na starobní důchod, pak nemůžete mít současně nárok na podporu pro nezaměstnané.