Před letní dovolenou do Chorvatska, je dobré nezapomenout na cestovní pojištění. Vyplatí se to. Zvláště pokud pojdete do Chorvatska autem. Pozor na to, že v roce 2024, se v Chorvatsku platí už jenom Eurem.

Cestovní pojištění do Chorvatska 2024 – výběr pojištění na dovolenou do zahraničí

Na letní dovolenou do Chorvatska, zamíří skoro každý třetí obyvatel České republiky. Počet Čechů, kteří se během letní sezony vystřídají v Chorvatsku, byl v minulém roce 2,9 miliónu. Letos to bude určitě podobné.

Češi tak dlouhodobě vedou TOP 10 žebříček turistů v Chorvatsku (za nimi jsou Slovinci, Rakušané, Poláci, a další). Pokud nejsme první, tak jsme určitě alespoň mezi prvními. Chorvatsko, je taková „česká riviéra“.

Každý druhý český turista, míří na dovolenou do Chorvatska autem (zbytek se spoléhá na hromadnou dopravu, hodně oblíbené jsou i přímé vlaky). Naši rodiče, mrzli při dovolené u Baltu, my se zase pečeme cestou přes Rakousko a Slovinsko.

Dovolená v Chorvatsku 2024 – platí se už jen eurem (kuny skončily)

Od 1. ledna 2023, vstoupilo Chorvatsko do eurozóny. Ještě do konce roku (do 31. prosince 2023), sice budou všechny ceny uváděny v eurech i v kunách (aby bylo srovnání). Platit se ale dá už jenom v eurech.

Nebude to ale zase až tak velká novinka. Placení eurem, bylo v Chorvatsku běžně možné i dříve (alespoň tedy v turistických lokalitách).

Kde se dají vyměnit Kuny na Eura?

Pokud jste si ale doma schovávali nějaké kuny z minulé dovolené v Chorvatsku, tak máte smůlu. K placení se už nedají použít.

Nepoužité kuny, je ale možné případně vyměnit za eura. Výměna kuna za Eura je bezplatná – maximálně ale 100 kusů bankovek a 100 kusů mincí.

Výměna kun je ale možná pouze na poštách a v bankách v Chorvatsku (české banky vám kuny nevymění). Výměna je možná jen do 31. prosince 2023.

Jaká je nejlepší cesta autem do Chorvatska v roce 2024

Pokud se chystáte v roce 2024 vyrazit na dovolenou autem do Chorvatska, pak si můžete vybrat ze 4 variant:

  • Praha – Brno – Vídeň – Štýrský Hradec – Maribor – Záhřeb – a dále k pobřeží: tato trasa měří zhruba 1 000 km (Praha-Zadar). Jde o jednu z nejrychlejších tras, která je navíc bez zpoplatněných tunelů.
  • Praha – České Budějovice – Linec – Wels – Graz – a dále k pobřeží: jasná volba pro ty, kteří nemají příliš v oblibě D1 nebo jim cesta přes Vídeň vychází na ranní špičku a samozřejmě pro Jihočechy a Západočechy. Trasa je dlouhá zhruba 930 km (Praha-Zadar). Po cestě jsou však placené tunely (Gleinalm 9,50 EUR, Bosruck 6 EUR).
  • Praha – České Budějovice – Salzburk – Villach – Lublaň – Istrie: v případě cesty na Istrii jde o dobrou volbu. Trasa je dlouhá přibližně 800 km (Praha-Istrie). I zde však po cestě potkáte placené tunely (Tauern a Katschberg 13,50 EUR, Karawanken 7,80 EUR).
  • Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Lendava – Varaždín – Záhřeb – a dále k pobřeží: volba pro ty, kteří vyjíždějí z Moravy a chtějí se vyhnout platbě za rakouskou a slovinskou dálniční známku. Trasa je dlouhá necelých 800 km (Brno-Zadar).

Kolik stojí dálniční známka na cestu do Chorvatska v roce 2024

Podle toho, kterou trasu si zvolíte, pak musíte nakoupit i příslušné dálniční známky. Českou dálniční známku neřešíme, tu s největší pravděpodobností máte tak jako tak.

  • Rakousko = 10 denní známka stojí 9,90 EUR (30 denní stojí 29,90 EUR, tj. na cestu tam a zpátky se u 14 denní dovolené vyplatí koupit 2x deseti denní známku)
  • Slovinsko = týdenní známka stojí 15 EUR nebo měsíční za 30 EUR
  • Slovensko = 10 denní známka stojí 12 EUR, měsíční 17 EUR (na cestu tam a zpátky se u 14 denní dovolené vyplatí koupit měsíční známku)
  • Maďarsko = 10 denní známka stojí 20,83 EUR (5500 HUF), měsíční stojí 33,71 EUR (8900 HUF)
  • Chorvatsko = neplatí se dálniční známky, ale mýto, ceny se pohybují okolo 40 HRK za 100 km, záleží i na termínu

Kde se vyplatí natankovat na cestu do Chorvatska v roce 2024

Ceny pohonných hmot se neustále mění. Konkrétní ceny, je tedy dobré zjišťovat až těsně před odjezdem na dovolenou. Rozdíly se pohybují i 6-7 Kč na litr (rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší zemí).

Aktuální ceny nafty a benzínu vychází tak, že nejlevněji je v Chorvatsku (benzín i nafta). Nejdražší benzín je u nás v ČR a na Slovensku. Nejdražší nafta je v Maďarsku a v Rakousku. Za 14 dní nebo za měsíc, ale mohou být ceny pohonných hmot úplně jiné.

Cestovní pojištění na dovolenou do Chorvatska 2024

Před dovolenou v zahraničí, se rozhodně vyplatí zvážit sjednání cestovního pojištění. Chorvatsko sice není žádná velká exotika. I zde ale hrozí různá rizika.

Tím že je Chorvatsko v EU, tak je to jednoduší i v tom, že zde platí české zdravotní pojištění. Ve všech zemích EU, je povinnost poskytnout alespoň základní bezplatné ošetření občanům z jiných zemní EU. I tak se ale může stát, že při zranění nebo nemoci, bude nutné něco zaplatit na místě.

Při cestách do jiných zahraničních zemí, je cestovní pojištění základní nezbytností. V řadě zemí, byste při nemoci či nějakém úrazu, mohli za ošetření zaplatit i desítky tisíc korun (a někde i desítky tisíc dolarů).

Online srovnání – výběr cestovního pojištění na dovolenou do zahraničí 2024

Cestovní pojištění, nabízí snad všechny pojišťovny. Většina z nich, má i více produktů. Nabídek je poměrně mnoho, a není zcela jednoduché se v tom zorientovat.

Pro výběr cestovního pojištění, je možné využít i možnost online srovnání – viz následující srovnávač.

Stačí zadat základní údaje – kam se chystáte na dovolenou, v jakém termínu a kolik osob. Nejsou potřeba osobní údaje. Na základě vašeho požadavku, se vám zobrazí srovnání aktuálních nabídek, které vyhovují vašim parametrům.


Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.

Co pokrývá cestovní pojištění na dovolenou?

Cestovní pojištění, ale není jenom o zaplacení nákladů za léčbu, při nějaké nehodě, úrazu či nemoci.

Cestovní pojištění, obvykle pokrývá i ztrátu nebo poškození zavazadel. Samozřejmostí je pojištění odpovědnosti za škody, které můžeme způsobit během dovolené.

Pojištění také kryje náklady spojené s evakuací nebo repatriací zpět do ČR.  Obvykle jsou zahrnuty i nějaké asistenční služby (zajištění nejbližší lékařské pomoci, či právní pomoci).

Kromě toho může cestovní pojištění, zahrnovat i další „nadstandardní“ služby, a pokrývat i další rizika, spojená s dovolenou a cestováním.

Rozšířené cestovní připojištění na dovolenou autem

Pokud plánujete odjet na dovolenou do Chorvatska autem, pak se určitě vyplatí, když si pořídíte i nějaký rozšířený balíček cestovního pojištění, který bude zahrnovat právě i dovolenou autem.

Například odtah porouchaného auta z Chorvatska zpět do ČR, může stát i 40 tisíc korun (záleží na celkové vzdálenosti odtahu).

Cestovní pojištění zahrnující i dovolenou autem, může pokrýt jak odtah porouchaného vozidla, tak i jeho opravu na místě, nebo zajištění náhradní dopravy.