Během epidemie koronaviru COVID-19, je i v roce 2022 nárok na zvýšené ošetřovné. Krizové ošetřovné během epidemie, je 80% (minimálně 400 Kč za den). Nárok na OČR, je u dětí mladších než 10 roků, při zavřené škole, mateřské školce nebo z důvodu karantény. Nárok na OČR mohou mít i zaměstnanci na DPP nebo DPČ.

Kalkulačka ošetřovné během epidemie COVID-19 (zvýšení na 80%)

Během epidemie koronaviru COVID-19, bylo již na podzim 2020 schváleno zvýšené ošetřovné pro rodiče dětí, které nemohou chodit do zavřené školy nebo mateřské školky. Nebo i při nutnosti péče o dítě během karantény. Nárok na krizové ošetřovné je i v roce 2021 a na začátku roku 2022 (do 28. 2. 2022).

Ošetřovné je zvýšené na 80% (z redukovaného denního vyměřovacího základu). Současně je nárok na minimálně 400 Kč (při kratším úvazku to může být méně). Na ošetřovné během epidemie, mohou mít nárok i zaměstnanci na dohodu (DPP nebo DPČ).

Ošetřovné v roce 2024 – výpočet a podmínky

Zvýšení ošetřovné, nebo speciální podmínky, platily jenom v době epidemie COVID. Ta je v roce 2024, již „dávnou“ minulostí.

V roce 2023, platí pro nárok na OČR, jen standardní podmínky:

  • nárok je pouze po dobu 9 nebo 16 dní
  • ošetřovné je pouze 60% z hrubé mzdy (z vyměřovacího základu)

Kalkulačku pro výpočet ošetřovného v roce 2024, najdete zde

Kalkulačka: Výpočet ošetřovné během epidemie COVID-19 v roce 2022

Pro výpočet ošetřovného během epidemie COVID-19 v roce 2022, zadejte svoji průměrnou hrubou mzdu (přesný výpočet vychází z denního vyměřovacího základu, pro zjednodušení se dá ale použít i jen průměrná hrubá mzda, výsledek bude přibližně stejný). A dále zadejte počet kalendářních dní, kdy pečujete o dítě.

V kalkulačce si můžete zvolit výpočet ošetřovného během epidemie (80%) nebo i výpočet klasického OČR (60%), na které je ale nárok jen po dobu 9 nebo 16 dní (platí mimo epidemii, nebo pokud je ošetřovné čerpáno z jiného důvodu, než zavřená škola/školka kvůli COVID-19).

Další užitečné kalkulačky:

Kalkulačka zvýšené ošetřovné 2022
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní, během kterých jste se starali o dítě nebo jiného člena rodiny (během epidemie COVID-19, to může být i celý měsíc, za běžných podmínek jen 9 nebo 16 dní).
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné na dítě během epidemie COVID-19 v roce 2022?

Podmínky pro nárok na ošetřovné během epidemie koronaviru, byly stanoveny zákonem číslo 438/2020 Sb., již na podzim 2020. Jedná se o tzv. „krizové ošetřovné“, na které je nárok při zavřené škole, mateřské školce nebo z podobných důvodů (například i při karanténě).

Nárok na ošetřovné je u dětí mladších než 10 roků. Dítě musí mít méně než 10 roků v den zahájení OČR (například v den, kdy jsou plošně uzavřeny školy nebo školy). To, že má dítě 10 narozeniny v průběhu OČR, ale nevadí. Důležité je, že podmínky byly splněny na začátku OČR. Nárok na ošetřovné je i po 10 narozeninách.

Nárok na ošetřovné je jak u školáků (zavřené školy), tak i u předškolních dětí (zavřené mateřské školy). Nárok může být i u starších dětí.

Nárok na ošetřovné během epidemie, může být i u starších dětí nad 10 roků. Pouze ale v případě, že se jedná o nezaopatřené dítě (až do 26 roků), které je závislé na pomoci jiné osoby (alespoň stupeň I. – lehká závislost).

Je na ošetřovné nárok jen za pracovní dny nebo i o víkendu?

Na ošetřovné je nárok za všechny kalendářní dny, kdy trvala péče o dítě (za běžných podmínek je to jen 9 nebo 16 dní, během epidemie to ale může být i celý měsíc nebo i déle).

Nárok na ošetřovné je i za víkend (sobotu nebo neděli). Pouze ale za předpokladu, že na ošetřovné vznikl nárok alespoň za jeden pracovní den v týdnu, který předcházel víkendu. Nárok na ošetřovné je i během státních svátků.

Na OČR naopak není nárok za dny, kdy jsou prázdniny (vánoční, pololetní, jarní, velikonoční nebo letní). Nebo během dní, kdy je ve škole vyhlášeno ředitelské volno.

Omezení ošetřovného během prázdnin, se ale netýká předškolních dětí. Mateřských školek se prázdniny zpravidla netýkají, proto je u školkových dětí, nárok na ošetřovné i o prázdninách.

Kdy chodí ošetřovné na účet?

Ošetřovné se za běžných podmínek vyplácí do 30 dní, od předání podkladů na ČSSZ. Na konci měsíce, nebo ve chvíli kdy skončí potřeba starat se o dítě (po otevření škol nebo školek), je nutné vyplnit přílišnou žádost o ošetřovné.

Žádost o ošetřovné je možné najít na webu ČSSZ zde. Vždy na konci měsíce (nebo po otevření škol či mateřských školek), je nutné vyplnit tento formulář (číslo žádosti je stejné i více měsíců) a předat jej zaměstnavateli. Ten doplní svoji část a předá poklady na ČSSZ.

ČSSZ by měla následně vyplatit ošetřovné na bankovní účet žadatele do 30 dnů (tj. v průběhu příštího kalendářního měsíce).

Nepřišlo mi ošetřovné – co s tím dělat?

Pokud vám ošetřovné nepřijde ani do 30 dnů (do konce následujícího měsíce), tak je možné požádat ČSSZ o prověření nevyplacené dávkyformulář najdete zde.

Nárok na ošetřovné u práce na dohodu (DPP nebo DPČ)

Během epidemie koronaviru COVID-19, mohou mít na ošetřovné nárok i zaměstnanci na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Ti mají nárok na ošetřovné za předpokladu, že jim na základě práce na dohodu vznikala účast na nemocenském pojištění (u DPP je to při příjmu nad 10.000 Kč, u DPČ je to při sjednaném příjmu od 3.500 Kč).

Nárok na ošetřovné pro OSVČ během epidemie COVID-19

Během epidemie koronaviru, měli na ošetřovné nárok i OSVČ. Ti ale nedostávají „klasické“ OČR (krizové ošetřovné). Mohli si ale u Ministerstva průmyslu a obchodu, požádat o dotaci „ošetřovné“. Ta je ve výši 400 Kč za jeden kalendářní den.

Na konci roku 2021, pak již sice nebylo znovu obnoveno ošetřovné pro OSVČ, ale na základě nutnosti pečovat o dítě, bylo možné žádat o kompenzační bonus (až 500 Kč za jeden den, pokud došlo současně k poklesu příjmu, alespoň o 30%). Na kompenzační bonus, je nárok od konce listopadu 2021, minimálně do konce ledna 2022 (je možné i prodloužení).